IRV300-24W80-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRV300-24W80-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
RoHS Status :
Yes with exemptions
Switching Regulator :
yes
Voltage - Input (Max) :
160V
Input/Output Type :
DC/DC
Subcategory :
DC-DC Converter
Output Current (A) :
12.5
Maximum Input Voltage (V) :
160
Efficiency :
92%
Package Height :
39.7
Type :
Step Down
Current - Output (Max) :
12.5A
ECCN (US) :
EAR99
Output Type :
FIXED
Line Regulation :
0.5%(Typ)
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 :
Product :
Isolated
Standard Number :
Typical Standby Current (mA) :
1
Input Voltage :
+/- 16.8 V to +/- 160 V
Minimum Isolation Voltage :
4250VDC
Output Power (W) :
300
Number of Outputs :
1
RoHS :
Details
Output Voltage (V) :
24
Width :
116mm
Size / Dimension :
7.27 L x 4.57 W x 1.56 H (184.7mm x 116.1mm x 39.6mm)
Product Type :
Isolated DC-DC Converters
Switching Frequency (kHz) :
250(Typ)
Package Width :
116
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Efficiency (%) :
92(Typ)
Series :
IRV300 (300W)
Product Status :
Active
Base Product Number :
IRV300
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Isolation :
Isolated
Typical Input Voltage (V) :
110
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Length :
Product Weight (g) :
900
Depth :
161.7mm
Minimum Input Voltage (V) :
16.8
Power (Watts) :
300W
Output Power :
300 W
PCB changed :
17
Voltage - Isolation :
4.25 kV
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Voltage - Output 4 :
Voltage - Input (Min) :
16.8V
Pin Count :
17
Height :
39.7mm
Product Category :
Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount
Voltage - Output 1 :
24V
Maximum Operating Temperature (°C) :
70
Packaging :
Tray
Package :
Box
Mounting :
Chassis
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Murata
On/Off Logic :
Positive
Length :
184.6 mm
Isolation Voltage :
4.25kV
Voltage - Output 3 :
Brand :
Mounting Type :
Chassis Mount
Load Regulation :
0.5%(Typ)
Mounting Style :
Chassis
Datasheets
IRV300-24W80-C
Murata Power Solutions IRV300-24W80-C
16.8V DC DC Voltage Regulator 1 Outputs Tray
IRV300-24W80-C Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tray package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. Chassis Mount-mount switching regulator. -40°C ~ 85°C (With Derating) should be the operating temperature when voltage regulator is operating. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 16.8V as an input voltage. Voltage regulators' input voltage is limited to 160V. The regulator voltage is included in the DC-DC Converter subcategory of voltage regulators. Known as a switching DC-DC regulator, this voltage regulator belongs to the IRV300 (300W) family. 17 pins are included in this voltage regulator dc to dc.
IRV300-24W80-C Features
1 outputs
IRV300-24W80-C Applications
There are a lot of Murata Manufacturing
IRV300-24W80-C Voltage Regulators applications.
  • Ball screw pair
  • Computer application technology
  • Network technology
  • Automation technology
  • CMM
  • Various precision measuring instruments
  • Various precision measuring detectors
  • Flaw detection equipment
  • Balance equipment
  • Industrial robots
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB
    CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP
    CONN HSG 6POS
    CMC 4.7MH 400MA 2LN SMD
    CMC 470UH 700MA 2LN SMD