IRU1205-28CLTR
Mfr.Part #
IRU1205-28CLTR
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Published :
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) :
10V
Base Part Number :
IRU1205-28
Current - Output :
300mA
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Number of Regulators :
1
Control Features :
Enable
Operating Temperature :
0°C~125°C
Datasheets
IRU1205-28CLTR
Infineon Technologies IRU1205-28CLTR
Enable Fixed IRU1205-28 PMIC SC-74A, SOT-753
IRU1205-28CLTR Overview
The package is delivered in a Cut Tape (CT) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 0°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 300mA. For your information, part number IRU1205-28 is the basic part number for this voltage regulator IC.