IRU1010-33CP
Mfr.Part #
IRU1010-33CP
Package / Case
2-Ultra Thin-Pak™
Description
IC REG LIN 3.3V 1A 2ULTRA THINPK
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Package / Case :
2-Ultra Thin-Pak™
Operating Temperature :
0°C~125°C
Packaging :
Tube
PSRR :
70dB (120Hz)
Base Part Number :
IRU1010-33CP
Current - Output :
1A
Datasheets
IRU1010-33CP
Fixed IRU1010-33CP PMIC 2-Ultra Thin-Pak™
IRU1010-33CP Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 2-Ultra Thin-Pak™ case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to 0°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1A from this regulator IC. For your information, the basic part number for this regulator IC is IRU1010-33CP.