IRKT92/12A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRKT92/12A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet
Download
Description
SCR DBL 2SCR 1200V 90A ADD-A-PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Mount :
Chassis Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Packaging :
Bulk
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Trigger Device Type :
SCR
Number of Terminations :
7
Base Part Number :
KT92
RMS Current (Irms) :
210A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Hold Current :
250mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
210A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
2
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Current - On State (It (AV)) (Max) :
95A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A
Leakage Current (Max) :
15mA
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 4)
Terminal Position :
UPPER
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Off State :
1.2kV
Published :
HTS Code :
Pin Count :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Structure :
Series Connection - All SCRs
Case Connection :
Isolated
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
2100 A
Qualification Status :
Not Qualified
On-State Current-Max :
95000A