IRKT27/10A
Mfr.Part #
IRKT27/10A
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 4)
Description
SCR DBL HISCR 1000V 25A ADDAPAK
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 420A
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Voltage - Off State :
1kV
Terminal Position :
UPPER
Base Part Number :
KT27
Pin Count :
7
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
60A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Leakage Current (Max) :
15mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
27A
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 4)
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
420 A
Structure :
Series Connection - All SCRs
Number of Elements :
2
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1000V
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Trigger Device Type :
SCR
Number of Terminations :
7
RMS Current (Irms) :
60A
Hold Current :
200mA
On-State Current-Max :
27000A