IRKJ71/10A
Mfr.Part #
IRKJ71/10A
Package / Case
ADD-A-PAK (2)
Description
DIODE MODULE 1KV 80A ADD-A-PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
HTS Code :
Number of Elements :
2
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Number of Terminations :
3
Forward Voltage-Max :
1.5V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 1000V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Published :
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Diode Type :
Standard
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature (Max) :
150°C
Element Configuration :
Common Anode
Mount :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Package / Case :
ADD-A-PAK (2)
Average Rectified Current :
80A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
3
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1870A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
1
Datasheets
IRKJ71/10A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 80A 1kV-DC 2-Element ADD-A-PAK (2) Chassis Mount
IRKJ71/10A Overview
IRKJ71/10A Features
IRKJ71/10A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
IRKJ71/10A applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23