IRKC71/12A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRKC71/12A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
ADD-A-PAK (3)
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 80A ADD-A-PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mount :
Chassis Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 1200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Forward Voltage-Max :
1.5V
ECCN Code :
EAR99
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reach Compliance Code :
Unknown
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1870A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Packaging :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Number of Elements :
2
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Standard
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Element Configuration :
Common Cathode
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Number of Terminations :
3
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
ADD-A-PAK (3)
Published :
Pin Count :
3
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Average Rectified Current :
80A
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Terminal Position :
UPPER
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
IRKC71/12A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 80A 1.2kV-DC 2-Element ADD-A-PAK (3) Chassis Mount
IRKC71/12A Overview
IRKC71/12A Features
IRKC71/12A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
IRKC71/12A applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23