IR04ER430J
Mfr.Part #
IR04ER430J
Description
FIXED IND 43UH 172MA 2.7 OHM TH
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
2.7Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
13.7MHz
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel
Max DC Current :
172mA
Material - Core :
Iron
Inductance :
43μH
Q @ Freq :
60 @ 2.5MHz
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Datasheets
IR04ER430J
IR04ER430J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD