IR04BH8R2K
Mfr.Part #
IR04BH8R2K
Description
FIXED IND 8.2UH 360MA 600MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
Inductance :
8.2μH
Max DC Current :
360mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Construction :
Epoxy Coated
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Length :
36.515mm
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Lead Diameter :
0.635 mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
IR04BH8R2K
IR04BH8R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD