IR04BH510J
Mfr.Part #
IR04BH510J
Description
FIXED IND 51UH 167MA 2.85 OHM TH
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Material - Core :
Iron
Max DC Current :
167mA
Packaging :
Bulk
Frequency - Self Resonant :
12.7MHz
Inductance :
51μH
Shielding :
Unshielded
Lead Length :
36.515mm
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
DC Resistance (DCR) :
2.85Ohm Max
Lead Diameter :
0.635 mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Epoxy Coated
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IR04BH510J
IR04BH510J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD