IR04BH241J
Mfr.Part #
IR04BH241J
Description
FIXED IND 240UH 101MA 7.8 OHM TH
Max DC Current :
101mA
Inductance :
240μH
Frequency - Self Resonant :
5.9MHz
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
7.8Ohm Max
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Datasheets
IR04BH241J
IR04BH241J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD