IR04BH182J
Mfr.Part #
IR04BH182J
Description
FIXED IND 1.8MH 56MA 56.7 OHM TH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Max DC Current :
56mA
Frequency - Self Resonant :
1.6MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance :
1.8mH
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Packaging :
Bulk
Construction :
Epoxy Coated
Published :
DC Resistance (DCR) :
56.7Ohm Max
Lead Length :
36.515mm
Q @ Freq :
30 @ 250kHz
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Lead Diameter :
0.635 mm
Inductance Frequency - Test :
250kHz
Datasheets
IR04BH182J
IR04BH182J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD