IR04BH120G
Mfr.Part #
IR04BH120G
Description
FIXED IND 12UH 265MA 1.1 OHM TH
Axial
Published :
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Max DC Current :
265mA
Q @ Freq :
65 @ 2.5MHz
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Material - Core :
Iron
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Inductance :
12μH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Datasheets
IR04BH120G
IR04BH120G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD