IR02BH560K
Mfr.Part #
IR02BH560K
Description
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Length :
36.515mm
Max DC Current :
100mA
Q Factor :
45
Inductance :
56μH
Shielding :
Unshielded
Construction :
Epoxy Coated
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
HTS Code :
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Diameter :
3.05mm
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Published :
Test Frequency :
2.5MHz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
5.7Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Datasheets
IR02BH560K
IR02BH560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD