IR02BH1R5K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR02BH1R5K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 535MA 220MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Diameter :
3.05mm
Q @ Freq :
28 @ 7.9MHz
Inductance :
1.5μH
Material - Core :
Iron
Series :
IR
Frequency - Self Resonant :
140MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q Factor :
28
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max DC Current :
535mA
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Weight :
299.994654mg
Mounting Type :
Through Hole
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
7.9MHz
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Datasheets
IR02BH1R5K
IR02BH1R5K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD