IR02BH1R5H
Mfr.Part #
IR02BH1R5H
Description
FIXED IND 1.5UH 535MA 220MOHM TH
Q @ Freq :
28 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Inductance :
1.5μH
Max DC Current :
535mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Radiation Hardening :
No
Construction :
Epoxy Coated
Material - Core :
Iron
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Axial
Lead Length :
36.515mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Tolerance :
±3%
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
0.508 mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Datasheets
IR02BH1R5H
IR02BH1R5H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD