IQ40-20BPOKK0S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IQ40-20BPOKK0S
Manufacturer
SICK
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 20MM MOD
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Package / Case :
Module
Ingress Protection :
IP67, IP68, IP69K
Voltage - Supply :
10V~30V
Material - Body :
Plastic
Sensor Type :
Inductive
Sensing Distance :
0.787 (20mm)
Operating Temperature :
-25°C~85°C TA
Indicator :
LED
Termination Style :
Cable Leads
Response Frequency :
150Hz
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
3 Weeks
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
Datasheets
IQ40-20BPOKK0S
10V~30V Inductive Module Plastic Cable Leads Module
IQ40-20BPOKK0S Overview
IQ40-20BPOKK0S Features
Operating Temperature: -25°C~85°C TA
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 150Hz
Package / Case: Module
IQ40-20BPOKK0S Applications
There are a lot of SICK, Inc.
IQ40-20BPOKK0S Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD