INND-SS56YGCG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
INND-SS56YGCG
Manufacturer
Inolux
Package / Case
10-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DISP 7SEG 0.56" SGL YLW-GN 10SMD
Manufacturer :
Inolux
Product Category :
Packaging :
Tube
Series :
INND-SS56
Color :
Yellow-Green
Current - Test :
20mA
Common Pin :
Common Cathode
Power Dissipation-Max :
70mW
Wavelength - Peak :
572nm
Millicandela Rating :
3mcd
Display Type :
7-Segment
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Digit/Alpha Size :
0.56 14.22mm
Size / Dimension :
0.748 Hx0.488W x 0.128 D 19.00mmx12.40mmx3.25mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Characters :
1
Package / Case :
10-SMD, No Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)