IMSA-13065B-2-28K-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMSA-13065B-2-28K-TR
Manufacturer
IRISO Electronics
Description
HEADER SMT RA 28POS KEY-B
Manufacturer :
IRISO Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Contact Shape :
Square
Features :
Solder Retention
Contact Type :
Male Pin
Mated Stacking Heights :
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board or Cable
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Base Product Number :
IMSA-13065B
Series :
13065B
Number of Rows :
2
Overall Contact Length :
Connector Type :
Header
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Length - Post :
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.366 (9.30mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
Contact Finish - Post :
Tin
Voltage Rating :
Number of Positions :
28
Applications :
Contact Finish Thickness - Post :
39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Mating :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Fastening Type :
Locking Ramp
13065B Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tin Polyphenylene Sulfide (PPS) 28-Position Board to Board or Cable 0.366 (9.30mm) Height