IMS05WDST103K40
Mfr.Part #
IMS05WDST103K40
Description
FIXED IND 10MH 66MA 76.6 OHM TH
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
36
DC Resistance (DCR) :
76.6Ohm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Length :
33.02mm
Inductance Frequency - Test :
79kHz
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Inductance :
10mH
Max DC Current :
66mA
Frequency - Self Resonant :
380kHz
Current - Saturation :
15mA
Q @ Freq :
36 @ 79kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
Construction :
Cylindrical
Series :
IMS-5WD-40
Lead Diameter :
0.508 mm
Datasheets
IMS05WDST103K40
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD