IMS05WDRU472J40
Mfr.Part #
IMS05WDRU472J40
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7MH 68MA 70.5 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
4.7mH
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
7 Weeks
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Saturation :
28mA
Size / Dimension :
0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
DC Resistance (DCR) :
70.5Ohm Max
Max DC Current :
68mA
Q @ Freq :
48 @ 250kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
670kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
IMS-5WD-40
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Published :
Packaging :
Tape and Reel
Inductance Frequency - Test :
25kHz
Datasheets
IMS05WDRU472J40
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD