IMS05WDER152K40
Mfr.Part #
IMS05WDER152K40
Description
FIXED IND 1.5MH 118MA 23.7OHM TH
Max DC Current :
118mA
Inductance :
1.5mH
Q @ Freq :
51 @ 25kHz
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
48mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
25kHz
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.508 mm
Radiation Hardening :
No
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Length :
33.02mm
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR, 12 INCH
DC Resistance (DCR) :
23.7Ohm Max
Tolerance :
±10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
51
Size / Dimension :
0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
Construction :
Tubular
Frequency - Self Resonant :
1.2MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
IMS-5WD-40
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e2
Datasheets
IMS05WDER152K40
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD