IMS05WDBH472K40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMS05WDBH472K40
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7MH 68MA 70.5 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Diameter :
0.508 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
670kHz
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
70.5Ohm Max
Q @ Freq :
48 @ 250kHz
HTS Code :
Max DC Current :
68mA
Inductance :
4.7mH
Construction :
Cylindrical
Inductance Frequency - Test :
25kHz
Packaging :
Bulk
Lead Length :
33.02mm
Current - Saturation :
28mA
Series :
IMS-5WD-40
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Quality Factor-Min (at L-nom) :
48
Datasheets
IMS05WDBH472K40
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD