IMS05SH6R8K
Mfr.Part #
IMS05SH6R8K
Description
FIXED IND 6.8UH 280MA 1.02OHM TH
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Material - Core :
Iron Powder
Max DC Current :
280mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductance :
6.8μH
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Series :
IMS-5
DC Resistance (DCR) :
1.02Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Datasheets
IMS05SH6R8K
Vishay / Dale IMS05SH6R8K
IMS05SH6R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD