IMS05SH332K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMS05SH332K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3MH 40MA 53 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
40mA
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
45 @ 250kHz
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
840kHz
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Current - Saturation :
22mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance Frequency - Test :
250kHz
Inductance :
3.3mH
DC Resistance (DCR) :
53Ohm Max
Lead Diameter :
0.635 mm
Packaging :
Tape and Reel
Lead Length :
36.57mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Type :
Molded
Shielding :
Shielded
Series :
IMS-5
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Datasheets
IMS05SH332K
Vishay / Dale IMS05SH332K
IMS05SH332K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD