IMS05BH332K
Mfr.Part #
IMS05BH332K
Description
FIXED IND 3.3MH 40MA 53 OHM TH
Fixed Inductors
DC Current :
40mA
Max DC Current :
40mA
Series :
IMS-5
Not Applicable
Test Frequency :
7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
53Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
250kHz
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Current Rating :
40mA
Packaging :
Bulk
Q Factor :
44
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Contains Lead
Q @ Freq :
45 @ 250kHz
ECCN Code :
EAR99
Type :
Molded
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation :
22mA
Published :
Frequency - Self Resonant :
840kHz
Inductance :
3.3mH
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Datasheets
IMS05BH332K
Vishay / Dale IMS05BH332K
IMS05BH332K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD