IMS05BH1R8K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMS05BH1R8K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 775MA 140MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
0.635 mm
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
36.57mm
Inductance :
1.8μH
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
IMS-5
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
Published :
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max DC Current :
775mA
Type :
Molded
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Axial
Material - Core :
Iron Powder
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Construction :
Cylindrical
Factory Lead Time :
7 Weeks
Test Frequency :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
105MHz
Tolerance :
±10%
Q Factor :
44
Datasheets
IMS05BH1R8K
Vishay / Dale IMS05BH1R8K
IMS05BH1R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD