IMS02WWDBH470K40
Mfr.Part #
IMS02WWDBH470K40
Description
FIXED IND 47UH 370MA 2.41 OHM TH
Stock
328
In Stock :
328
Not Applicable
Length :
8.51mm
Size / Dimension :
0.133Diax0.335L 3.38mmx8.51mm
Military Standard :
Not
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Max Operating Temperature :
125°C
Q @ Freq :
42 @ 2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
2.41Ohm Max
Test Frequency :
2.5MHz
DC Current :
370mA
Current Rating (Amps) :
370mA
ROHS3 Compliant
Published :
2016
Frequency - Self Resonant :
23MHz
Lead/Base Style :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Ferrite
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
IMS-2WWD-40
Current - Saturation :
140mA
Tolerance :
±10%
Inductance :
47μH
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Resistance :
2.41Ohm
Max DC Current :
370mA
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Datasheets
IMS02WWDBH470K40
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD