IMS02BH3R9K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMS02BH3R9K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
173mA
Material - Core :
Iron
Series :
IMS-2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductance :
3.9μH
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm Max
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Datasheets
IMS02BH3R9K
IMS02BH3R9K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD