IMCH1812ER330K
Mfr.Part #
IMCH1812ER330K
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 33UH 300MA 1.4 OHM SMD
Fixed Inductors
Current Rating :
300mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.5mm
Series :
IMCH-1812
Number of Pins :
2
Current Rating (Amps) :
300mA
Shielding :
Unshielded
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Max DC Current :
300mA
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q Factor :
10
Military Standard :
Not
Height :
3.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
3.2004mm
DC Current :
300mA
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Inductance :
33μH
Min Operating Temperature :
-40°C
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Supplier Device Package :
Published :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Test Frequency :
2.52MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
4.4958mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
IMCH1812ER330K
IMCH1812ER330K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD