IM08SS222K
Mfr.Part #
IM08SS222K
Description
FIXED IND 2.2MH 66MA 30 OHM TH
Size / Dimension :
0.215Diax0.561L 5.47mmx14.24mm
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Inductance Frequency - Test :
250kHz
DC Resistance (DCR) :
30Ohm Max
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
70 @ 250kHz
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
2.2mH
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Axial
Max DC Current :
66mA
Datasheets
IM08SS222K
IM08SS222K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD