IM02KR1R8K
Mfr.Part #
IM02KR1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 455MA 300MOHM TH
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
455mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Material - Core :
Iron
Series :
IM
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Frequency - Self Resonant :
125MHz
Inductance :
1.8μH
Datasheets
IM02KR1R8K
IM02KR1R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD