IM02BH2R7G
Mfr.Part #
IM02BH2R7G
Description
FIXED IND 2.7UH 355MA 550MOHM TH
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Inductance :
2.7μH
Q @ Freq :
37 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Material - Core :
Iron
Max DC Current :
355mA
Tolerance :
±2%
Datasheets
IM02BH2R7G
IM02BH2R7G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD