IL-AG5-22S-D3C1
Mfr.Part #
IL-AG5-22S-D3C1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT HSG 22POS 2.50MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Number of Rows :
2
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating :
3A
Height :
16.6mm
Color :
Green
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Material :
Bronze
Row Spacing :
0.118 (3.00mm)
Connector Type :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
24.6mm
Housing Material :
PBT
Pitch :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
2.5mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Bulk
Mount :
Cable, Free Hanging
Insulation Resistance :
100MOhm
Series :
IL-AG5
Number of Positions :
22
Width :
36.7mm
Contact Plating :
Tin
Contact Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Datasheets
IL-AG5-22S-D3C1
JAE Electronics IL-AG5-22S-D3C1
2 Rows Receptacle Bulk Green 22 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp IL-AG5 PBT
IL-AG5-22S-D3C1 Overview
IL-AG5-22S-D3C1 Features
IL-AG5 series
IL-AG5-22S-D3C1 Applications
There are a lot of JAE Electronics
IL-AG5-22S-D3C1 Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM