IL-AG5-16P-D3T2-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-AG5-16P-D3T2-A
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.5MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Connector Type :
Header
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Published :
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Height :
0.717 18.20mm
Insulation Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Series :
IL-AG5
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Orientation :
Straight
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Gender :
Male
Contact Shape :
Square
Overall Contact Length :
0.594 15.09mm
Row Spacing - Mating :
0.118 (3.00mm)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Fastening Type :
Latch Lock
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Applications :
Automotive
Housing Material :
PBT
Contact Finish - Mating :
Tin
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions :
16
Contact Length - Mating :
0.331 8.40mm
Datasheets
IL-AG5-16P-D3T2-A
JAE Electronics IL-AG5-16P-D3T2-A
IL-AG5 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Cable/Wire 0.717 18.20mm Height