IL-312-A20P-VF-A1-E3500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-312-A20P-VF-A1-E3500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Positions :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.061 1.55mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Series :
IL-312
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Feature :
Solder Retention
Stack Height (Mating) :
2.5mm 3mm
Published :
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 20 Positions IL-312 Gold