IL-312-A100SB-VF-A1-E2000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-312-A100SB-VF-A1-E2000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Stack Height (Mating) :
2.5mm 3mm
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020 0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Positions :
100
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Height Above Board :
0.087 2.20mm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Packaging :
Bulk
Series :
IL-312
Receptacle, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions IL-312 Gold