IHV60BZ24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHV60BZ24
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 24UH 60A 2.5 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance Tolerance :
10%
DC Current :
60A
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
38 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max DC Current :
60A
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Frequency - Self Resonant :
5.7MHz
Size / Dimension :
1.270Diax2.450L 32.26mmx62.23mm
Material - Core :
Iron
Test Frequency :
1kHz
Military Standard :
Not
Series :
IHV
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Inductance :
24μH
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
60A
Packaging :
Bulk
RMS Current (Irms) :
60A
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
2.5mOhm Max
Lead/Base Style :
Radial
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
Length :
62.23mm
Lead Pitch :
22.61mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
IHV60BZ24
IHV60BZ24 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD