IHSM7832RG271L
Mfr.Part #
IHSM7832RG271L
Description
FIXED IND 270UH 950MA 599MOHM SM
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Width :
8.128mm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
8.13mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
21.336mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±15%
Height :
7.24mm
Max DC Current :
950mA
Size / Dimension :
0.840Lx0.320W 21.34mmx8.13mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Saturation :
400mA
Current Rating (Amps) :
950mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
270μH
Current Rating :
950mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
599mOhm Max
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.285 7.24mm
Datasheets
IHSM7832RG271L
IHSM7832RG271L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD