IHSM5832PJ182L
Mfr.Part #
IHSM5832PJ182L
Description
FIXED IND 1.8MH 250MA 8.66OHM SM
Packaging :
Bulk
Length :
16.256mm
Depth :
8.13mm
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
250mA
Current Rating (Amps) :
250mA
Width :
8.128mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
7.239mm
Tolerance :
±15%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
1.8mH
DC Resistance (DCR) :
8.66Ohm Max
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.285 7.24mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max DC Current :
250mA
Size / Dimension :
0.640Lx0.320W 16.26mmx8.13mm
Current - Saturation :
160mA
Datasheets
IHSM5832PJ182L
IHSM5832PJ182L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD