IHSM5832ER270L
Mfr.Part #
IHSM5832ER270L
Description
FIXED IND 27UH 2.3A 140 MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.285 7.24mm
DC Current :
2.3A
Published :
Military Standard :
Not
Current Rating :
2.3A
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
7.24mm
Size / Dimension :
0.640Lx0.320W 16.26mmx8.13mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Current :
920mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Current - Saturation :
1.2A
Test Frequency :
1kHz
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Depth :
8.13mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
27μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
2.3A
Termination :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Tolerance :
±15%
Datasheets
IHSM5832ER270L
Vishay / Dale IHSM5832ER270L
IHSM5832ER270L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD