IHSM5832ER150L
Mfr.Part #
IHSM5832ER150L
Description
FIXED IND 15UH 3.5A 78 MOHM SMD
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
15μH
Height Seated (Max) :
0.285 7.24mm
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Depth :
8.13mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
3.5A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
7.24mm
Tolerance :
±15%
DC Resistance (DCR) :
78mOhm Max
Series :
IHSM-5832
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
DC Current :
3.5A
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Test Frequency :
1kHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Current - Saturation :
1.6A
Size / Dimension :
0.640Lx0.320W 16.26mmx8.13mm
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
3.5A
Datasheets
IHSM5832ER150L
Vishay / Dale IHSM5832ER150L
IHSM5832ER150L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD