IHSM5832EB3R3L
Mfr.Part #
IHSM5832EB3R3L
Description
FIXED IND 3.3UH 8.3A 20 MOHM SMD
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
IHSM-5832
Military Standard :
Not
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Test Frequency :
1kHz
Max DC Current :
8.3A
DC Current :
8.3A
Size / Dimension :
0.640Lx0.320W 16.26mmx8.13mm
Height Seated (Max) :
0.285 7.24mm
Tolerance :
±15%
Construction :
Chip
Current - Saturation :
3.4A
Depth :
8.13mm
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
7.239mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Functions :
1
Current Rating :
8.3A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Published :
Termination :
SMD/SMT
Inductance :
3.3μH
Surface Mount
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
IHSM5832EB3R3L
IHSM5832EB3R3L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD