IHSM4825PJ4R7K
Mfr.Part #
IHSM4825PJ4R7K
Description
FIXED IND 4.7UH 4A 47 MOHM SMD
Depth :
6.35mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.540Lx0.250W 13.72mmx6.35mm
Current Rating (Amps) :
4A
Test Frequency :
1kHz
Current - Saturation :
2A
Current Rating :
4A
DC Resistance (DCR) :
47mOhm Max
Tolerance :
±10%
Width :
6.35mm
Max DC Current :
4A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
13.716mm
Height Seated (Max) :
0.225 5.72mm
Height :
5.715mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Inductance :
4.7μH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
IHSM4825PJ4R7K
IHSM4825PJ4R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD