IHSM4825PJ1R5L
Mfr.Part #
IHSM4825PJ1R5L
Description
FIXED IND 1.5UH 6.9A 20 MOHM SMD
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±15%
Published :
Inductance :
1.5μH
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Size / Dimension :
0.540Lx0.250W 13.72mmx6.35mm
Number of Pins :
2
Width :
5.588mm
Length :
13.72mm
Military Standard :
Not
Current Rating (Amps) :
6.9A
Height :
5.72mm
Current - Saturation :
3.5A
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.225 5.72mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max DC Current :
6.9A
Depth :
6.35mm
DC Current :
6.9A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
6.9A
Datasheets
IHSM4825PJ1R5L
IHSM4825PJ1R5L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD