IHSM4825ER331L
Mfr.Part #
IHSM4825ER331L
Description
FIXED IND 330UH 370MA 2.51OHM SM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Current :
2.51A
Series :
IHSM-4825
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Nonstandard
Military Standard :
Not
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.225 5.72mm
Size / Dimension :
0.540Lx0.250W 13.72mmx6.35mm
Depth :
6.35mm
Published :
Current - Saturation :
280mA
Height :
5.72mm
Max DC Current :
2.51A
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Inductance :
330μH
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
370mA
DC Resistance (DCR) :
2.51Ohm Max
Test Frequency :
1kHz
Tolerance :
±15%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
HTS Code :
Shielding :
No
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
IHSM4825ER331L
Vishay / Dale IHSM4825ER331L
IHSM4825ER331L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD