IHSM4825EB102L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHSM4825EB102L
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
IHSM-4825
Max Operating Temperature :
125°C
RMS Current (Irms) :
240mA
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Depth :
6.35mm
Material - Core :
Ferrite
Length :
13.716mm
Width :
6.35mm
Factory Lead Time :
31 Weeks
Inductance :
1mH
Inductance Tolerance :
15%
Current - Saturation :
150mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating :
240mA
Size / Dimension :
0.540Lx0.250W 13.72mmx6.35mm
Max DC Current :
240mA
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±15%
DC Resistance (DCR) :
6.9Ohm Max
Body Material :
Ferrite
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.225 5.72mm
Height :
5.715mm
Current Rating (Amps) :
240mA
Datasheets
IHSM4825EB102L
IHSM4825EB102L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD