IHSM3825PJ560L
Mfr.Part #
IHSM3825PJ560L
Description
FIXED IND 56UH 650MA 845MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.225 5.72mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
650mA
Published :
Test Frequency :
1kHz
Height :
5.715mm
Max DC Current :
650mA
Width :
6.35mm
Depth :
6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.440Lx0.250W 11.18mmx6.35mm
Tolerance :
±15%
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
845mOhm Max
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Inductance :
56μH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Current - Saturation :
640mA
Length :
11.176mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
650mA
Datasheets
IHSM3825PJ560L
IHSM3825PJ560L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD