IHLP8787MZERR47M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZERR47M51
Description
FIXED IND 470NH 80A 670U OHM SMD
Stock
183
In Stock :
183
Fixed Inductors
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
100A
Product :
Power Inductors
DC Resistance (DCR) :
670μOhm Max
Diameter :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Brand :
Shielding :
Shielded
Ratings :
Shielded :
yes
Core Material :
Composite
Application :
COMMERCIAL
Height :
13 mm
Inductance :
470 nH
Features :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Product Category :
Power Inductors - SMD
Packaging :
MouseReel
Tradename :
IHLP
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Standard
Product Width :
22 mm
Product Status :
Active
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
80 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
DC Resistance :
0.00067 Ω
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Functions :
1
Package Length :
22.48 mm
Width :
22 mm
Q @ Freq :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package :
Digi-Reel?
Surface Mount :
yes
Self Resonant Frequency :
47.5 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Length :
22 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Core Type :
Molded
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Type :
Molded
Package Width :
22 mm
Test Frequency :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Product Length :
22.48
Supplier Device Package :
Saturation Current :
100 A
Package Height :
13 mm
Inductance Tolerance :
20
Vishay
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Fixed Inductors
Construction :
Tolerance :
±20%
Inductance-Nom (L) :
0.47 µH
Size / Dimension :
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
RMS Current (Irms) :
80 A
Rated Current-Max :
80 A
Frequency - Self Resonant :
47.5MHz
HTS Code :
Case/Size Code :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminals :
2
Series :
IHLP-8787MZ-51
Vishay / Dale IHLP8787MZERR47M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD