IHLP8787MZER820M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER820M51
Description
FIXED IND 82UH 10.2A 34.2MOHM SM
Stock
472
In Stock :
472
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product :
Power Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Width :
22 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Length :
22 mm
Tradename :
IHLP
Test Frequency :
0.1 MHz
Frequency - Self Resonant :
2.07MHz
Current Rating (Amps) :
10.2 A
Ratings :
Product Length :
22 mm
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Fixed Inductors
Application :
High Current
Package Length :
22.48 mm
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Rated Current-Max :
10.2 A
Shielded :
yes
Package Height :
13 mm
DC Resistance :
0.0342 Ω
Number of Terminals :
2
Inductance :
82 µH
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Termination Style :
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Inductance-Nom (L) :
82 µH
Inductance Tolerance :
± 20%
Case/Size Code :
8787
Construction :
Vishay
Package / Case :
Nonstandard
Package Width :
22 mm
Series :
IHLP-8787MZ-51
Reach Compliance Code :
Unknown
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
9A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Features :
HTS Code :
Width :
22.48 mm
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
34.2mOhm Max
Core Type :
Molded
Q @ Freq :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS :
Details
Product Status :
Active
RMS Current (Irms) :
10.2 A
Packaging :
MouseReel
Height :
13 mm
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Vishay / Dale IHLP8787MZER820M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD